Een grote renovatie voor het Zwolse Balletjeshuis
27 januari 2026

Een grote renovatie voor het Zwolse Balletjeshuis

Terug naar het overzicht

Het Zwolse Balletjeshuis aan Grote Kerkplein 13 stamt uit de 17e eeuw en is één van de oudste winkeltjes van Zwolle.

Het prachtige houten interieur met kasten, laden en balie uit die tijd is nog altijd aanwezig. Een zeldzaam stukje Zwolse geschiedenis dat de eeuwen heeft doorstaan. Sinds 1845 worden hier in de kelder de beroemde Zwolse balletjes ambachtelijk gestoken, volgens een eeuwenoud recept dat van generatie op generatie is doorgegeven. De stekenbakkerij in de kelder bleef uniek in zijn soort. De echte Zwolse balletjes worden nog altijd ambachtelijk gestoken in de kelder van het Zwolse Balletjeshuis maar worden nu van suikerbiet, oftewel kristalsuiker, gemaakt.

In 2013 kwam het voortbestaan van het Zwolse Balletjeshuis in gevaar. Dankzij betrokken Zwollenaren en een nieuwe eigenaar kreeg het pand een tweede leven. De winkel bleef behouden en het ambacht werd voortgezet. In 2018 werd het Zwolse Balletjeshuis uitgeroepen tot ‘Prominent van het Jaar’ als symbool van ambacht, gastvrijheid en Zwolse trots.

Momenteel wordt het gebouw gerenoveerd. Hierbij ligt de focus op het herstellen en versterken van het gebouw, met aandacht voor duurzaamheid en behoud van het historische karakter. Met deze renovatie zorgen wij ervoor dat dit bijzondere erfgoed ook de komende generaties blijft inspireren.

Boven de historische kelder bevindt zich een toeristeninformatiepunt en souvenirwinkel. Deze blijven tijdens de werkzaamheden gewoon geopend en toegankelijk voor bezoekers.